Membership

4622859510_106x131Lieutenant Colonel Jason B. Davis

A native of Baltimore, MD, Jason B. Davis graduated from The Baltimore City College (high school) in June of 1984. A mere 9 days after graduation reported to 3rd Bn. H Co. MCRD Parris Island on 11 June 1984.

LtCol Davis had successful career as an enlisted Marine and attained the rank of Staff Sergeant.

In February 1997 Warrant Officer Davis, reported to The Basic School, Camp Barrett, MCB Quantico, VA as a student Warrant Officer Basic Course (WOBC). Successfully completing WOBC in May of 1997 WO Davis reported to NAS Pensacola, FL as a student in the Aircraft Maintenance Officer (Short Course).

Upon completion of AMO School WO Davis reported to Commanding Officer MAG-29 for duty with HMM-365 as the Avionics Officer. During his tour of duty with HMM-365 WO Davis deployed to the Mediterranean Sea aboard the USS Kearsarge (LHD-3) as part of the 26th MEU ACE. He participated in OPERATIONS NOBLE ANVIL and SHINING HOPE in Albania, combat operations during OPERATION JOINT GUARDIAN in Kosovo and OPERATION AVID RESPONSE, providing humanitarian assistance to the people of Western Turkey. Subsequent to the horrific attacks on our country on 11 September 2001, CWO3 Davis again deployed with HMM-365, aboard the USS Bataan (LHD-5) in support of Operations Enduring Freedom and Swift Freedom.

Selected for Promotion to Limited Duty Officer, CWO3 Davis reported for duty with the Center for Naval Aviation Technical Training, Marine Unit New River, NC in January 2002. Promoted to Captain in January 2003 served as the Officer in Charge CH-53 Maintenance Training Unit until January of 2005.

In January 2005 once again reported for duty with MAG-24, MCB Kaneohe Bay, HI as the MALS-24 Avionics Officer. Upon selection to Major in February 2007 Capt Davis reported to CG 4th MAW for duty as the 4th MAW ALD/E Avionics Officer. In September 2007 promoted to the rank of Major.

In August of 2011 Major Davis reported to CG, Marine Forces Command for duty and was promoted to his current rank in March 2013. LtCol Davis is currently serving as the Avionics Officer, Marine Forces Command.

LtCol Davis has been an active member of the National Naval Officers Association since 2001 and a Life Member since 2006. He is currently a member of the Tidewater Chapter and previously served on the National Board of Directors as the Public Affairs Officer. LtCol Davis is also a Life Member of the Montford Point Marine Association. His personal awards include the Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal and Combat Action Ribbon.

Share This